Vår systersajt; efternamn.nu har sammanställt statistik med de senaste siffrorna från Skatteverket med antal bärare av de vanligaste efternamnen i Sverige. Av de vanligaste 20 namnen så tappar samtliga i antal bärare.
Alla av de 20 vanligaste namnen är Patronymikon, det vill säga efternamn som bildats av att lägga till son till faderns förnamn. Populariteten av dessa sjunker alltså stadigt. Det första namnet vi hittar som faktiskt ökar är efternament Berg som ökat med cirka 50 bärare senaste året.
Efternamn för alla?
Efternamn som har minst 2000 bärare får vem som helst ta utan någon extra prövning. Vi tog reda på om några nya namn gått över 2000-strecket och det visade sig att inga nya efternamn gick över gränsen.
Det närmaste vi kommer är Wallberg som gick från 2000 till 2007 bärare. Öman minskade från 2029 till 2009; så kanske är det sista chansen att ta detta efternamn nu om man är sugen? Ögren gick under 2000-strecket; från 2002 till 1989 bärare. Ser vi kanske en trend i att undvika efternamn som börjar på Ö?
Topplistan
Längre ner på topplistan är det lite blandade bud med upp- och nedgångar.
Se topplistan med de 200 vanligaste efternamnen i Sverige här!

Lämna ett svar